O nas

Trochę z historii…

Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi została otwarta 30 września 1975 r. Swoją pierwszą siedzibę miała w domu pod numerem 69 w Wielkiej Wsi. W tym czasie działały też 3 filie oraz 9 punktów bibliotecznych. Do dyspozycji biblioteki było całe piętro, na którym mieściły się wypożyczalnia, czytelnia oraz oddział dla dzieci. Większość książek, które pierwsze pojawiły się na półkach bibliotecznych to pozycje przejęte ze zlikwidowanej Biblioteki Powiatowej im. T. Kościuszki w Krakowie. Wśród nich znalazły się takie, wydane w końcu XIX i na początku XX wieku. Niektóre z nich nadal znajdują się w posiadaniu biblioteki. Do budynku przy ulicy Krakowskiej 53 w Wielkiej Wsi biblioteka została przeniesiona w pierwszej połowie lat 90.

Obecnie

Każda biblioteka powinna być miejscem przyjaznym dla Czytelników – dlatego dokładamy starań, aby spełnić oczekiwania mieszkańców naszej Małej Ojczyzny.
Dla dzieci biblioteka zamówiła dostosowane do wzrostu, kolorowe regały, na których znajduje się wiele różnorodnyc, dziecięcych książek. Najmłdsi mogą czytać i wypożyczać książki oraz wykonywać ilustracje do swoich ulubionych bajek w specjalnie przygotowanym kąciku.

Młodzież i dorośli mogą wygodnie poczytać i odpocząc na kolorowych pufach rozlokowanych w bibliotecznej przestrzeni.

Od 2011 roku elektroniczny katalog wszystkich zbiorów jest dostępny przez Internet i stanowi aktualne źródło informacyjno-bibliograficzne dla wszystkich użytkowników.
Katalog on-line umożliwia zamówienia i rezerwacje książek, które czekają na odbiór w bibliotece. Można również samodzielnie dokonywać prolongat. W celu ułatwienia odnalezienia konkretnej książki wyszukiwanie w katalogu odbywa się według dowolnie wybranych kryteriów (nazwisko autora, tytuł, wydawnictwo, tytuł serii, hasła przedmiotowe itd.)

Zastosowane na książkach kody kreskowe są wykorzystywane do automatycznej identyfikacji zbiorów oraz realizacji wypożyczeń i zwrotów.

Każdy czytelnik dostaje od biblioteki indywidualną, plastikowa kartę biblioteczną, która umożliwia wypożyczenia i jest jednocześnie Kluczem do kultury.

Misja

Przyszłość i przeszłość w zasięgu ręki. Z nami każdy może rozwijać wyobraźnię i odkrywać nowe światy.

Cel

Celem biblioteki jest rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych społeczeństwa lokalnego oraz upowszechnianie wiedzy, a także rozwój czytelnictwa oraz upowszechnianie kultury i jak najlepsze wykonywanie zadań statutowych.

Biorąc pod uwagę, że głównym celem jest promocja czytelnictwa oraz zaspakajanie edukacyjnych i czytelniczych potrzeb umożliwiamy Czytelnikom proponowanie zakupu książek – poprzez formularz dostępny na stronie internetowej biblioteki.

Z doświadczenia wiemy, że w bibliotece powinny być książki aktualne na rynku wydawniczym i tak u nas jest

Oferta, zbiory, usługi

W bibliotece nieustannie organizowane są lekcje biblioteczne dla przedszkoli, szkoł podstawowych oraz gimnazjalnych.

Organizujemy spotkania autorskie z pisarzami i ilustratorami (odwiedzili nas m. in.: Arkadiusz Niemirski, Barbara Gawryluk, Joanna Olech, Wanda Chotomska, Agnieszka Frączek, Grażyna Dłużniewska, Ola Cieślak, Wojciech Widłak, Dariusz Rekosz, Jaroslaw Kret, Beata Ostrowicka, Grzegorz Kasdepke, Michał Rusinek, Małgorzata Gutowska-Adamczyk).

Ponadto odbywają się spotkania teatralne, warsztaty plastyczno-literackie i kulinarno-literackie podróże, konkursy czytelnicze, zajęcia edukacyjne związane z nowymi technologiami i możliwościami Internetu.

Na stałe w kalendarz działań biblioteki wpisał się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.

Prowadzone są dwa Dyskusyjnye Kluby Książki skierowane do dorosłych i młodzieży.

W celu popularyzacji książki i biblioteki wśród najmłodszych odbywają się comiesięczne spotkania z dziećmi z Oddziałów Przedszkolnych oraz z Przedszkoli Samorządowych z gminy Wielka Wieś.

Ponadto współtworzymy wiele projektów społeczno-edukacyjnych i jesteśmy inicjatorami działań aktywizujących czytelniczo mieszkańców gminy.

Do Państwa dyspozycji są stanowiska komputerowe z bezpłatnym Internetem oraz urządzenie wielofunkcyjne: skaner, ksero i faks. Na ternie biblioteki istnieje możliwość skorzystania z bezprzewodowej sieci Wi-Fi.

Dużym zainteresowaniem cieszy się konkurs na najaktywniejszego czytelnika. Dzięki tej zabawie pojawiają się zupełnie nowi czytelnicy, którzy do tej pory nigdy nie korzystali z naszych usług.

Książki z katalogu można zamawiać nie tylko przez Internet, ale także bezpośrednio u bibliotekarza, czytelnik o jej dostępności poinformowany jest mailem. Dodatkowo w celu szybkiej wymiany informacji o tym, co aktualnie zostało zakupione przygotowywane są zestawienia nowości dostępne z katalogu on-line.

Oferujemy literaturę piękną polską i obcą, książki popularno-naukowe, literaturę podrożniczą, przewodniki i poradniki, publikacje dotyczące sportu i rekreacji oraz literaturę faktu i biografie.
W ofercie mamy też czasopisma, których bieżące numery wypożyczamy. Ich dostępność również można zobaczyć w katalogu.
Ponadto mamy także duży wybór audiobooków (hasło przedmiotowe do wyszukiwania ich w katalogu on-line to: książki mówione).
Wypożyczamy również gry planszowe z bogatej oferty zbiorów biblioteki.

Dostrzegając potrzeby osób, które poszukują informacji o naszym regionie tworzymy bibliografię regionalną dla gminy Wielka Wieś.
W holu biblioteki, w ramach cyklu “10 sztuk, które inspirują” prezentujemy różnorodne tematycznie wystawy.

Biblioteka bierze udział w programie Fundacji Orange – Akademia Orange dla bibliotek – przeczytaj więcej…

Uczestniczymy również w programie Ministerstwa Nauki i Informatyzacji “Ikonka”, którego celem jest bezpłatne udostępnienie Internetu.

Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi bierze udział w tworzeniu wielu programów edukacyjno-społecznych skierowanych do mieszkańców gminy. Działania te mają na celu rozwijanie czytelniczych zainteresowań, odnajdywanie pasji poprez kontakt z książką i wielowiekowym dorobkiem kultury, której literatura jest częścią.

Biblioteka wzięła udział w Programie Rozwoju Bibliotek, dzięki czemu otrzymała sprzęt elektroniczny (rzutnik multimedialny, aparat cyfrowy, sprzęt wielofunkcyjny oraz laptop). Bibliotekarze wzięli udział w cyklu szkoleń. Powstał również Plan Rozwoju Biblioteki na lata 2014-2018.

Biblioteka jest członkiem sieci LABIB. LABiB to program liderski dla bibliotekarzy i bibliotekarek z całej Polski, oparty na cyklicznych spotkaniach, warsztatach, konferencjach, wizytach studyjnych oraz konkursach grantowych.

×