Spotkanie z youtuberem Mattem Olechem

W ramach projektu „Cyberprzestrzeń – nasza przestrzeń” młodzież z gimnazjów w Modlnicy i Białym Kościele wzięła udział w spotkaniu z youtouberem. Matt Olech prowadzi swój kanał na You Toube od siedmiu lat, porusza na nim wiele kwestii mniej i bardziej poważnych
(zapraszamy do obejrzenia https://www.youtube.com/channel/UC1EWEQqRAJIUahQM_L3jXlA).

Spotkanie miało na celu pokazanie młodym ludziom w jaki sposób można efektywnie wykorzystać Internet, jak korzystać z niego, aby się rozwijać, jak wyszukiwać istotnych informacji.

Spotkanie dla gimnazjalistów było podzielone na dwie części. Pierwsza część poświęcona była zagadnieniom psychologiczno-motywacyjnym (Matt jest też trenerem personalnym), druga część kwestiom technicznym. Matt podzielił się z uczestnikami swoją wiedzą. Zaznaczył, jak ważna jest motywacja oraz realizacja celów. W sposób bardzo naoczny ukazał gimnazjalistom jaka jest różnica pomiędzy chęcią, a działaniem. Według niego najistotniejsze, aby zaistnieć na YT są pomysł, pasja i samozaparcie, bycie charakterystycznym oraz misja. Misja w rozumieniu robienia czegoś dla innych. Aby przed stworzeniem kanału na YT zastanowić się nad tym, co konkretne działanie przyniesie widzowi, co da drugiemu człowiekowi.
Zwracał też uwagę na to, że należy dobrze się zastanowić zanim zamieści się coś w Internecie, ponieważ niestety może to mieć negatywny wpływ na nasze przyszłe życie.

Jeżeli mowa o aspektach sprzętowych, to Matt podkreślał, że najistotniejszy w filmiku YT jest dźwięk, a zatem mikrofon do nagrywania. On sam korzysta z mikrofonu, którego koszt nie przekracza 30 złotych. Dodatkowo istotnymi kwestiami są oświetlenie oraz kamera. W tym ostatnim przypadku wystarczająco dobrze sprawdzi się kamera zainstalowana w telefonie. Wówczas nagrywa się dwie ścieżki audio i wideo, a następnie na etapie montażu filmiku łączy w całość. Zdradził też kilka „sekretów”, jak zwiększyć oglądalność i jak algorytmy YT wyliczają parametry oglądalności. Część z tych informacji Matt zawarł w swojej książce „33 rzeczy, które powinien wiedzieć każdy youtuber” (książka przez kilka dni będzie do pobrania za darmo na: bit.ly/33rzeczyYT).

Tekst: A. Socha, foto J. Patej

×