Niezwykły Oman

Dzisiaj klasy 8 ze Szkoły Podstawowej w Modlnicy wzięły udział w spotkaniu z Jolantą Mirecką – podróżniczką, która przez 14 lat mieszkała w krajach arabskich. 6 lat spędziła w Omanie, kraju mało znanym i nieco tajemniczym, o którym barwnie opowiadała na spotkaniu.
Były to opowieści o Omanie, jakiego nie zobaczą i nie poznają turyści. Mówiła o zwyczajach mieszkających tam ludzi, tradycjach, historii i ciekawostkach. O wyprawach na pustynię oraz niezwykłych hotelach, w których nawet poduszki i materace są wypełnione piaskiem. O tym, że zdarzają się lata, gdy nie spada ani kropla deszczu, a mimo to dzięki systemowi odzyskiwania wody z oczyszczalni ścieków miasta są zielone i kwitnące. O tym, że lekarze są zdania, dzięki modlitwie 5 razy dziennie, która jest połączeniem skłonów i wypowiadanych słów, islamiści mają zdrowszy kręgosłup. O tym, że każde urodzone dziecko otrzymuje od sułtana działkę, aby w przyszłości miało gdzie pobudować dom. Fascynującym historiom nie było końca.
Podróżniczka przywiozła ze sobą tradycyjne stroje, w które młodzież chętnie się przebrała, pustynny piasek o czerwonawej barwie, przepiękne muszle znad Morza Arabskiego – które jest częścią Oceanu Indyjskiego. Ponadto pojawiły się również niezwykle pachnące perfumy, które ze względu na zakaz używania alkoholu w krajach arabskich wytwarzane są z użyciem olejków.

Spotkanie było możliwe dzięki współpracy z Fundacją WyspArt w ramach projektu Krakowski Inkubator Kultury, współfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Biblioteka jest jednym z partnerów tego projektu.

×