Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Trwa realizacja Programu Biblioteki Narodowej “Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek” Priorytet 2 w ramach którego Gminna Biblioteka Publiczna pozyskała pieniądze na zakup nowości książkowych zgodnie z potrzebami szkół z Wielkiej Wsi oraz z Białego Kościoła. W tym roku program adresowany jest do tych dwóch szkół, natomiast w przyszłości planujemy pozyskać środki i wzbogacić biblioteki szkolne we wszystkich instytucjach oświatowych na terenie naszej gminy.

Zgodnie ze strategią Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego aktualnie realizowany w naszej gminie Program Rozwoju Czytelnictwa przewidziany jest na lata 2014-2020. Z pozyskanych funduszy zakupiono rozmaite i ciekawe nowości książkowe, uwzględniając również lektury szkolne, tak aby uczniowie uczęszczający do szkół mieli jak najbliżej po książkę. Do Szkoły w Wielkiej Wsi przekazano 103 egzemplarze, natomiast w bibliotece szkolnej w Białym Kościele księgozbiór powiększył się o 112 egzemplarzy.

W ramach realizowanego Programu Rozwoju Czytelnictwa Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi oraz szkoły z Białego Kościoła i Wielkiej Wsi rozpoczęły działania mające na celu rozbudzenie wśród dzieci aktywności czytelniczej. Przystępując do tego projektu zależało nam, aby dzieciom przekazać miłość do książek ponieważ nie rodzimy się z potrzebą czytania. Rozbudzić czytanie możemy przez kontakt z książką atrakcyjną, taką która sprawi dziecku radość.

Dlatego też na pierwsze zajęcia wybrano kultową minipowieść „Sceny z życia smoków” Beaty Krupskiej. Dzieciom z Białego Kościoła i z Wielkiej Wsi w bibliotece przeczytał Wójt Gminy Wielka Wieś Tadeusz Wójtowicz, który cyklicznie angażuje się w głośne czytanie dzieciom przy różnych inicjatywach podejmowanych przez bibliotekę. W Szkole Podstawowej w Białym Kościele dzieciom czytali również przedstawiciele OSP w Białym Kościele. Pan Bartłomiej Jastrzębski i pan Grzegorz Szopa przeczytali fragmenty dwóch pozycji wydawniczych: „Nowe kłopoty detektywa Pozytywki” i „Mysi domek: Sam i Julia w cyrku”. W listopadzie z dziećmi spotkają się jeszcze przedstawiciele z Młodzieżowej Rady Gminy oraz Białokościelanki. Już 17 listopada w Szkole Podstawowej w Wielkiej Wsi odbędzie się konkurs międzyszkolny, w którym uczestnicy będą zmagać się z zadaniami dotyczącymi lektury szkolnej „Pinokio”. O kolejnych działaniach w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” będziemy Państwa informować na bieżąco.

Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej
w Białym Kościele

×