Lepiej pogadać z mamą w chacie niż z obca osobą na czacie

W pierwszej połowie lutego w całej Europie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Od kilku lat biblioteka wspólnie ze Szkołą Podstawową w Wielkiej Wsi organizuje zajęcia edukacyjne dotyczące świadomego korzystania z globalnej sieci i usług dostępnych on-line.

10.02.2015 r. w bibliotece odbyły się zajęcia edukacyjne, na których omówiono ważne tematy związane z prywatnością w sieci oraz zbieraniem i wykorzystaniem danych osobowych – nie tylko przez portale społecznościowe. Zwrócono uwagę na to, że każdy nieprzemyślany ruch w Internecie pozostawia swój cyfrowy ślad, który może mieć wpływ na nasze życie nawet za kilka lat. Wyjaśniono jak bezpiecznie komunikować się za pośrednictwem Internetu oraz jak ważna jest ochrona własnej prywatności. Wspólnie zastanowiliśmy się nad tym, co wie o użytkowniku telefon. Ponieważ z chwilą pojawienia się na rynku smartfonów radykalnie zmienił się sposób, w jaki korzysta się z Internetu oraz komunikuje ze światem.
W trakcie zajęć w bibliotece wykorzystano materiały i filmy dostępne na stronie Fundacji Panoptykon. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami http://cyfrowa-wyprawka.org

Co roku wspólnie ze szkołą organizowane są konkursy związane z bezpieczeństwem w sieci. W tym roku ogłosiliśmy konkurs na napisanie lepieja. Mistrzynią w konstruowaniu lepiejów była Wisława Szymborska i właśnie z wyrazami szacunku i uznaniem dla noblistki postanowiliśmy ogłosić konkurs na napisanie lepieja dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi. Tematem przewodnim lepieja był Internet i jego możliwości. Wbrew pozorom napisanie lepieja nie jest takie proste i zachęcamy Państwa w wolnej chwili do tworzenia zwiewnych niekoniecznie logicznych rymowanek, mówiących o tym co jest lepiej robić. Uczniowie z Wielkiej Wsi poradzili sobie z tym wyśmienicie i jury po wielu dyskusjach wybrało te najlepsze. Regulaminowo można było napisać do czterech lepiejów na osobę.

Kartę do księgarni Matras o wartości 25,00 zł otrzymali:
Konstancja Więckowska z kl. IV za „Lepiej nickiem podpisywać, niż tożsamość swą odkrywać”, „Lepiej nie wierzyć w przyjaźń w necie, niż ocknąć się potem w niezłym pasztecie”, Lepiej nie przyswajać ortografii z sieci, niż patrzeć, jak wokół mdleją poeci” „Lepiej na bezpieczeństwie w sieci się znać, niż ofiarą cyberataku się stać”
Igor Żurek z kl. III za „Lepiej pogadać z mamą w chacie, niż z obcą osobą na czacie”
oraz Oliwia Małek z kl. III za „Lepiej czytać książki w realu, niż streszczenie na internetowym portalu”.
Przyznano również wyróżnienia dla: Mileny Terentiew z kl. III, Martyny Ogrodnik z kl. VI, Daniela Manikowskiego z kl. IV oraz Szymona Borusiewicza z kl. IV.

Zachęcamy do zapoznania się z wersją elektroniczną niezwykłej książki stworzonej ze wszystkich konkursowych lepieji – w tym celu należy kliknąć na okładkę poniżej

Młodsze dzieci miały za zadanie narysować swój wymarzony komputer. W tym konkursie pierwsze miejsce ex aequo zajęli: Brajan Bańdo z kl. I a, Tomasz Adamczyk z kl. O oraz Mateusz Sałęga z kl. I a. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom konkursów związanych z bezpieczeństwem w sieci.

×