Lektury szkolne są fajne

W ramach realizowanego Programu Rozwoju Czytelnictwa Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi oraz szkoły z Białego Kościoła i Wielkiej Wsi rozpoczęły działania mające na celu rozbudzenie wśród dzieci aktywności czytelniczej. W poniedziałek 17 listopada w Szkole Podstawowej w Wielkiej Wsi odbył się konkurs sprawdzający wiedzę z przeczytanej przez uczniów lektury szkolnej „Pinokio”. W konkursie uczestniczyli uczniowie z kl. IV ze szkół w Białym Kościele i w Wielkiej Wsi.

Pojedynek na lekturę rozpoczął się od zadania matematycznego, w którym uczniowie musieli obliczyć długość nosa, podwajającego się za każdym razem, kiedy Pinokio skłamał. Po takiej wstępnej rozgrzewce dziewięć drużyn zmagało się z różnymi literackimi zadaniami. Wśród nich nie zabrakło pytań związanych z przeczytanym tekstem, zaszyfrowanej rady, jakiej powinien posłuchać Pinokio, krzyżówki, uzupełnieniem przygotowanego afiszu teatralnego oraz uzupełnieniem dobrych rad jakie otrzymał główny bohater książki. Najzabawniejszym zadaniem, z którym uczniowie musieli zmierzyć się było przygotowanie w grupach nosa Pinokia. Efekt zaskoczył wszystkich bowiem uczestnicy wykazali się ogromną kreatywnością wykorzystując rożne materiały takie jak np.: watę, marchewkę, kolorowe skarpetki, plastikowe kubeczki, balony oraz różnorodne ozdoby przyniesione przez uczniów. Za to zadanie każda z grup otrzymała po 5 punktów oraz możliwość wspólnej fotografii z przygotowanymi przez drużyny noskami. Wszyscy uczestnicy konkursu byli świetnie przygotowani i znali doskonale treść książki, która stanowiła przedmiot naszej zabawy. Jednak wśród zadań pojawiły się podchwytliwe pytania, które pozwoliły wyłonić zwycięzców.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna nr 4 ze Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi (w tej drużynie byli: Michał Ogrodnik, Mateusz Janecki, Nikodem Marek, Kuba Kowalski) oraz drużyna nr 5 z Białego Kościoła (w tej drużynie byli: Patrycja Baran, Aleksandra Biernat, Kinga Ziarkowska, Maciej Górka, Jakub Kowalski) . Serdecznie gratulujemy. Oficjalne rozdanie nagród i dyplomów nastąpi na początku grudnia w trakcie uroczystych apelów podsumowujących działania w ramach projektu.

 
Partnerami w projkecie są:

Szkoła Podstawowa w Białym Kościele

×