Kolejne zajęcia w ramach projektu Sztuka dla ludu…

06 czerwca 2014 odbyła się druga część warsztatów komiksowych dla gimnazjalistów. Poprowadzili je profesjonaliści: rysownik Jędrzej Chojnacki oraz miłośnik i znawca komiksów Michał Jankowski. Warsztaty miały na celu na bieżąco pomóc młodzieży w tworzeniu komiksów, których inspiracją są teksty Oskara Kolberga dotyczące gminy Wielka Wieś.

W projekcie, na który grant w ramach z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce pozyskała Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi, biorą udział uczniowie z Gimnazjum w Białym Kościele oraz uczniowie z Gimnazjum w Modlnicy – łącznie 55 osób. Podczas piątkowych zajęć uczniowie, w wybranych przez siebie grupach, rysowali komiksy w parciu o scenariusze, które stworzyli na pierwszej części warsztatów (26 maja br.). Prowadzący zajęcia profesjonaliści służyli radą, a młodzież miała niepowtarzalną okazję pracować pod okiem fachowców i zdobywać informacje dotyczące istotnych kwestii związanych z budowaniem plansz komiksowych.

Powstałe prace są już na bardzo zaawansowanym etapie. Do 23 czerwca komiksy zostaną złożone przez uczniów i poddane ocenie. Najpierw przez głosowanie internautów na fanpage’u Gminnej Biblioteki Publicznej w Wielkiej Wsi na Facebook,u. Następnie przez jury, w którego skład wejdzie Artur Wabik – osoba związana ze street artem, profesjonalista, z którym zwycięska grupa będzie pracować przy malowaniu muralu. Komiksy stworzone przez młodzież będzie można również podziwiać w holu GBP w ramach bibliotecznych wystaw „10 sztuk, które inspirują”.

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

×