“Zielony Dom, czyli architektura na ludowo” – zakończenie projektu

Z końcem października kończy się trwający od czerwca projekt “Zielony Dom, czyli architektura na ludowo”. Dzieci i młodzież z gminy Wielka Wieś można było latem spotkać w pobliżu starych zabudowań a jesienią na zajęciach prowadzonych przez architekta w szkołach podstawowych w Wielkiej Wsi i Białym Kościele. Projekt realizowała, przy wsparciu szkół i lokalnych instytucji kultury z gminy Wielka Wieś, fundacja WyspArt z Krakowa.
W tym przedsięwzięciu chodziło o poznanie, polubienie w a efekcie o zrozumienie organizmu jakim była dawna wieś: samowystarczalna, łącząca ludzi z przyrodą , inspirującą poprzez architekturę i wzornictwo.

Służyło temu rysowanie i fotografowanie starych, drewnianych budynków, wywiady z ich mieszkańcami, wykorzystywanie zalipiańskich kwietnych wzorów w tworzeniu całkiem współczesnych przedmiotów, budowanie modeli pojedynczych budowli a w końcu makiet całych wsi.
Zdobyta wiedza i umiejętności a także przeżyte emocje na pewno zaprocentują. Może któreś z dzieci zostanie etnografem lub architektem? A nawet jeżeli nie, to wrażliwość na formę, rozumienie przemian społecznych i technologicznych oraz umiejętności manualne to zasób bardzo cenny w dalszej edukacji.

Projekt współfinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.
Partnerzy:
Gmina Wielka Wieś
Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi
Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi
Partnerzy medialni:
Wiadomości Wielkiej Wsi
kulturatka.pl

Radio RMF Classic – współpraca redakcyjna

×