Z wizytą w Muzeum Komiksu
Prowadzący pokazuje komiksy

Muzeum Komiksu w Krakowie to miejsce, gdzie światy wyobraźni stają się rzeczywistością, a kreskówki nabierają życia.

9 maja 2024 r. w ramach Tygodnia Bibliotek wspólnie z klasą 5 ze Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele odwiedziliśmy Muzeum Komiksu, które zajmuje się archiwizacją i dokumentacją komiksów.
W magiczną podróż po świecie komiksu zabrał młodzież Artur Wabik, który przybliżył historię komiksu od jego początków, aż po współczesność, ukazując ewolucję stylów, technik i tematów przez lata.
Uczestnicy mogli również zobaczyć figurki, przedmioty, produkty, które nierozerwalnie związane są ze światem komiksów. Młodzież mogła również zobaczyć wiele oryginalnych prac w tym m.in.: prace artystów popularnych w okresie międzywojennym – Mariana Walentynowicza – autora ilustracji do komiksów o Koziołku Matołku czy Małpce Fiki-Miki, jak również plansze autorstwa najwybitniejszych twórców złotej ery polskiego komiksu, m.in.: Anny Hoffman (Gąska Balbinka), Bohdana Butenki (Gapiszon), Papcia Chmiela (Tytus, Romek i A`Tomek). Uczniowie mogli również zobaczyć oryginalną planszę do komiksu „Thorgal” Grzegorza Rosińskiego.
W trakcie spotkania młodzież mogła również wejść w rolę twórców komiksu i pod okiem Artura Wabika eksperymentowali z rysunkiem tworząc swoje postacie na kartach komiksu. Na kartach jednego komiksu narysowanego przez uczniów główną postacią stał się nauczyciel Pan Tomasz, który przedstawiony przez ucznia jako smakosz kawy.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali obdarowani komiksem, a biblioteka otrzymała pakiet komiksów, które niebawem zostaną włączone do księgozbioru – dziękujemy.

Nie możemy zapomnieć o atmosferze panującej w muzeum – pełnej pasji, kreatywności i inspiracji. To miejsce, gdzie nawet najmniejszy detal może stać się źródłem nowej historii, a każdy rysunek kryje w sobie nieskończoną ilość możliwości.
Bardzo dziękujemy Muzeum Komiksu za niezwykłe przyjęcie i wspaniałe doświadczenie.

 

×