Tydzień Bibliotek 7-11 maja 2018 r. Hasłem Tygodnia Bibliotek 2018 jest
„(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA”
Już po raz kolejny w Gminie Wielka Wieś odbędzie się ogólnopolska akcja – Tydzień Bibliotek. Głównym celem tej akcji jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek brzmi „(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA”
W związku z powyższym Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi przygotowała różne działania, zarówno dla zamkniętych grup, jak i otwarte spotkania skierowane do społeczności lokalnej. Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem i do uczestnictwa w spotkaniach otwartych po uprzednim zgłoszeniu.
7 maja (poniedziałek) Szkoła Podstawowa w Bęble od godz. 9.00 do godz. 11.00
7 maja (poniedziałek) Biblioteka w Wielkiej Wsi godz. 9.30
8 maja (wtorek) Biblioteka w Wielkiej Wsi / Sala Obrad Rady Gminy
Opis warsztatu: Czy wiesz że notując w sposób tradycyjny, linearny wykorzystujesz tylko lewa półkulę swojego mózgu? To tak jakbyś chciał wygrać maraton skacząc na jednej nodze. Podczas tego spotkania nauczymy się i poznamy korzyści z notowania nielinearnego, które czyni naukę oraz zapamiętywanie nie tylko szybszym i skuteczniejszym, ale i przyjemniejszym. Mapy myśli to sposób tworzenia notatek w formie graficznej, dzięki czemu dużo lepiej zapamiętujemy ich treść. Ułatwiają nadawanie struktury i organizacji informacjom, więc łatwiej je przyswoić i zrozumieć.
Weź ze sobą dobry humor i nie martw się – talent plastyczny jest tu nieistotny!
Prowadząca: Żaneta Rachwaniec-Szczecińska – psycholog, socjolog, doktorantka, wykładowczyni na Uniwersytecie Śląskim oraz Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Ukończyła liczne kursy i szkolenia podnoszące kwalifikacje, m.in.: Szkołę Trenerów Warsztatu umiejętności psychospołecznych, Akademię Liderek i Animatorek Społecznych, Akademię CSR i Współpracy Międzysektorowej oraz studia podyplomowe z psychologii sportu na warszawskim AWF. Na co dzień prowadzi warsztaty z młodzieżą, szkoli pracowników wszystkich sektorów, a terapeutycznie wspiera osoby w kryzysie prowadząc grupy wsparcia. Jej pasją jest praca z grupami. Przepracowała tysiące godzin na sali szkoleniowej.
9 maja (środa) Biblioteka w Wielkiej Wsi od godz. 9.00 do 12.00
10 maja (czwartek) Biblioteka w Wielkiej Wsi / Sala Obrad Rady Gminy godz. 17.00
Cel: Szkolenie w formie warsztatowej łączy w sobie wiedzę z trzech dziedzin: coachingu, metodyki i neurodydaktyki. Pozwala ono poszerzyć wiedzę na temat procesów uczenia się oraz zwrócić uwagę na efektywne formy przyswajania wiedzy. Daje możliwość analizy dotychczasowych strategii nauki oraz przyswojenia bardziej efektywnego sposobu nauki. Szkolenie ma na celu zmianę przekonań dotyczących tzw. „talentu językowego”, uświadomienie konieczności podejmowania aktywności w procesie uczenia się oraz odkrycie umiejętności nieuświadomionych.
NA SZKOLENIU ODKRYJESZ ODPOWIEDZI NA PYTANIA: Dlaczego rozumiesz, ale nie mówisz?
Jak skutecznie uczyć się angielskiego? W jakiej kolejności przyswajać umiejętności językowe? Jak uczyć się gramatyki i słownictwa? Ile słów potrzebujesz, aby swobodnie się porozumiewać? Jak uczy się twój mózg? Jakich umiejętności językowych sobie nie uświadamiasz? Jakie kroki podjąć, aby nauczyć się języka? Kiedy będziesz mówić po angielsku?
Trener prowadzący: Sabina Polak-Tokarz 12 lat doświadczenia w branży edukacyjnej, 8 lat doświadczenia w biznesie, współpracowała m.in. z Urzędem Miasta Oświęcim, Oświęcimskim Centrum Kultury, Społeczną Szkołą Zarządzania i Handlu, ukończyła studia magisterskie z filologii angielskiej oraz studia podyplomowe z psychologii kierowania i negocjacji, a także z tłumaczeń audiowizualnych, prowadzi szkolenia z zakresu psychologii sukcesu oraz języka angielskiego, a także coaching językowy.
11 maja (piątek) Biblioteka w Wielkiej Wsi / Sala Obrad Rady Gminy 17.00
Prelekcję poprowadzi: Sylwia Kaczan – psycholog, absolwentka kryminalistyki w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Przez kilka lat pracowała jako Specjalista ds. Poszukiwań i Koordynator Linii Wsparcia, a potem Dyrektor Fundacji ITAKA, m.in. jest autorką raportu „Monitoring działań Policji
w poszukiwaniach zaginionych na otwartym terenie” oraz jednym z współautorów książki „Przypadki kryminalne. Rola współpracy interdyscyplinarnej w badaniu ciemnej liczby przestępstw”. Zajmuje się propagowaniem korzystania z wiedzy psychologicznej przy prowadzeniu poszukiwań osób zaginionych. Jest psychologiem współpracującym z grupami poszukiwawczo-ratowniczymi, Ochotniczą Strażą Pożarną i Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Od kilku lat zajmuje się opiniowaniem psychologicznym np. jako specjalista w zakresie psychologii Sądu Okręgowego
w Warszawie i psycholog w Warszawskim Centrum Pomocy Rodzinie.
Zobacz, jak to było! [klik]