Spotkanie z Abi #biblioteka

Dzisiejszy poranek upłynął w bibliotece miłym towarzystwie. W ramach trwającego Tygodnia Bibliotek gościliśmy kpt. rez. pilota Wiesława Jastrzębskiego, przewodnika psa ratunkowego oraz kandydatkę na psiego ratownika – dwuletnią suczką Abi.
Abi jest w trakcie szkoleń i przygotowań do pracy, jako ratownik m.in. uczy się jak na poszukiwać zaginionych ludzi w gruzach budynków lub we wodzie. Zanim zacznie pracę czeka ją jeszcze trudny egzamin.
Dzisiaj mogliśmy zobaczyć jak dobrze pies jest wyszkolony, jak komunikuje się ze swoim przewodnikiem bez słów i perfekcyjnie reaguje na komendy.

Zaproszony gość opowiedział o trudnej i wymagającej pracy psiego ratownika, jego istotności dla bezpieczeństwa, o kontakcie i unikatowej relacji między psem i jego przewodnikiem.
Zwracał uwagę również na to, co jest ważne podczas tresury psa, na jakie elementy należy kłaść nacisk, jakich błędów nie popełniać.
Powiedział dzieciom również co należy robić gdy spotka się na swojej drodze psa, czy należy głaskać każdego przyjaźnie wyglądającego czworonoga i uciekać przed tym, który szczeka.

W spotkaniu udział wzięła 2 i 3 klasa Szkoły Podstawowej w Białym Kościele.

Nie zabrakło pytań zarówno ze strony dzieci, jak również pytań sprawdzających ze strony prowadzącego (i drobnych nagród za prawidłowe odpowiedzi).

×