Spotkania z pasjami – Cała Praga Śpiewa

„Cała Praga Śpiewa” to tytuł 11 spotkania z pasjami, które odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wielkiej Wsi. „Spotkanie z pasjami” realizowane są w ramach projektu „Aktywni i potrzebni – gmina Wielka Wieś przyjazna seniorom”. Dzisiejsze spotkanie miało na celu przedstawienie pasji, która z wyjątkowo wielką siłą przyczynia się do łączenia ludzi – pasji do zabawy i wspólnego śpiewania.

,,Jesteśmy młodzi inaczej”- mówią o sobie seniorzy z zespołu i udowadniają, że młodość to stan ducha a nie cyfry zapisane w metryce. Członkowie zespołu angażują się w życie lokalnej społeczności, zapraszając do zabawy międzypokoleniowej młodych i starszych.

,,Cała Praga Śpiewa” to grupa muzyczna, która powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Bartwy Kultury oraz Domy Dziennego Pobytu przy ul. Brzeskiej w Warszawie. W skład zespołu wchodzą seniorzy- głównie z warszawskiej Pragi (miejsce zamieszkania nie jest jednak istotne w działaniu grupy do której należą także mieszkańcy innych stołecznych dzielnic). Zespół w swojej działalności zabiera odbiorców do czasów przedwojennej Warszawy- zespół odwołuje się do miejskiego folkloru, powraca do szlagierów i piosenek, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Celem zespołu jest odnowienie często już zapomnianych utworów, które kiedyś chętnie śpiewane były podczas spotkań, a także powrót do zwyczaju wspólnego spędzania czasu i muzykowania.

Seniorzy wchodzący w skład ,,Cała Praga Śpiewa” zaprosili do współpracy młodych, profesjonalnych muzyków z zespołu CzessBand, dzięki którym mogli rozwijać swoje umiejętności wokalne. Wspólnie muzykowali podczas wielu wydarzeń, do udziału w których zapraszani byli mieszkańcy miasta. Ważnym elementem działalności zespołu jest przekonanie o tym, że współpraca ta jest ponad wiekiem i innymi granicami.

Seniorom z Gminy Wielka Wieś bardzo spodobał się pomysł przypomnienia zapomnianych piosenek i w trakcie rozmów słychać było głosy, że bardzo chętnie mogliby spotkać się i wspólnie pośpiewać przedwojenne piosenki. W końcu spotkania z pasami są po to, aby czerpać pomysły i realizować je na terenie naszej gminy. Ponadto taki zwyczaj grupowego muzykowania może być miłym i niezwykle integrującym (także międzypokoleniowo) sposobem na spędzanie wolnego czasu – sposobem dla każdego… przecież ,,śpiewać każdy może, trochę lepiej, lub trochę gorzej- ale nie o to chodzi, jak to komu wychodzi!”

W trakcie dzisiejszego fascynującego spotkania, jak zwykle czas przybyłym gościom umiliły słodkości z Cukierni Stochalski z Wielkiej Wsi za co serdecznie dziękujemy.

Następne spotkanie również będzie muzyczne – gośćmi spotkania będą Maria Szabłowska i Krzysztof Szewczyk prowadzący program “Wideoteka dorosłego człowieka”. Zapraszamy do biblioteki we czwartek 16 października o godz. 11:00


×