Spotkania z pasjami – Jerzy Kryszak on-line

Piąte „Spotkanie z pasjami” w ramach projektu „Aktywni i potrzebni – gmina Wielka Wieś przyjazna seniorom” odbyło się w bibliotece 5 czerwca 2014 r. – dzień po obchodach 25-lecia wyborów z 4 czerwca 1989 r. – tak ważnych dla historii Polski. Celem spotkania było włączenie się w obchody jubileuszu ćwierćwiecza pierwszych wolnych wyborów w Polsce i spojrzenie na historię z trochę innej perspektywy. Bohaterem spotkania był Jerzy Kryszak – znany satyryk, komentujący na bieżąco sytuację w Polsce komunistycznej, Polsce w czasie transformacji oraz obecnie.

Przez lata w programie telewizyjnym „Polskie ZOO” wytykał władzy niedociągnięcia i pokazywał nastroje społeczne. Program oglądany był i komentowany niemal przez całą Polskę i do dziś wiele osób uważa, że jest on doskonałym przykładem rzetelnej satyry politycznej.

Jerzy Kryszak ukończył Szkołę Teatralną w Krakowie, pracował w teatrach z takimi aktorami, jak: Śląska, Janda, Wilhelmi, Machalica, Bursztynowicz. Podczas spotkania podkreślał wagę zachowania poczucia dystansu, czy to w polityce, czy w życiu prywatnym. Zwrócił również uwagę na to, że to my tworzymy obszar, w którym się znajdujemy, że dzisiaj mamy na to duży wpływ. Bardzo ważna dla Kryszaka jest kultura – książki, spektakle teatralne, które teraz w wolnej Polsce nie podlegają już cenzurze.

Pomiędzy uczestnikami „Spotkania z pasjami” poświęconego przemianom w Polsce wywiązała się interesująca dyskusja. Wspominano czasy przed transformacją, stan wojenny, starjki oraz sam dzień wolnych wyborów i ogromne emocje z nimi związane.

Sedecznie dziękujemy Cukierni Stochalscy w Wielkiej Wsi za okazane wsparcie i słodkie umilenie spotkania.

Zapraszamy do biblioteki na kolejne “Spotkanie z pasjami” we czwartek 26 czerwca 2014 r. o godz. 11:00.
Bohaterką spotkania będzie podróżniczka Teresa Bancewicz.

W związku z tegorocznymi jubileuszowymi uroczystościami związanymi z 25-leciem polskiej wolności powstał również znak graficzny, autorstwa polskiego grafika Jerzego Janiszewskiego (dostępny na stronie Kancelarii Prezydenta RP), twórcy logo „Solidarność”. Znak graficzny „25 LAT WOLNOŚCI” bezpośrednio nawiązuje do Solidarności i szczególnej roli tego ruchu w historii Polski.

×