Skarpetkowi przyjaciele

Kolejne warsztaty w ramach projektu „Małe przygody dzieci w wielkim świecie natury” dofinansowanego przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek” za nami. Tym razem wspólnie z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Bęble im. św. Jana Pawła II tworzyliśmy skarpetkowych przyjaciół, a zajęcia były pretekstem, aby pokazać jaką siłę życiową mają nasiona.

Marzec to czas kiedy można zastanawiać się nad aranżacją przydomowych ogródków. W trakcie zajęć gościliśmy panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bęble, które opowiedziały dzieciom jak dawniej wyglądała uprawa pół i praca na roli. W trakcie spotkania zaproszone panie rozmawiały także o zbliżającej się wiośnie i zmianach w przyrodzie jakie niesie pora roku. Istotną kwestią są nasiona, z których kiełkuje życie i niektóre z nich potrzebują dużo czasu, aby wykiełkować, a inne mniej.

W ramach eksperymentu dzieci posiały nasiona trawy w niestandardowy sposób tworząc skarpetkowych przyjaciół. Zadanie było bardzo proste i wymagało mieć ze sobą starą skarpetkę, najlepiej wytartą, a następnie do niej należało wsypać dwie łyżki nasion trawy i napełnić ziemią. Skarpetkę napełnioną odpowiednimi składnikami należało zawiązać i włożyć do słoika z wodą. Teraz dzieci biorące udział w projekcie będą czekać, aż staną się trawiastymi ludzikami z zielonymi, rosnącymi włosami. Uczniowie będą mogli obserwować zmiany jakie zachodzą oraz notować w notatniku małego badacza. Trawiasty ludzik z powodzeniem może posłużyć jako pokarm dla świnek morskich czy kotów, a dzieci mogą w ten sposób obserwować siłę nasion posadzoną w niestandardowy sposób.

×