Relacja ze spotkania autorskiego z Grzegorzem Kasdepke

Dnia 26 października 2012 roku do gościnnej Gminy Wielka Wieś przyjechał wyjątkowy i długo oczekiwany gość Grzegorz Kasdepke. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas II, III i IV szkół podstawowych z Gminy Wielka Wieś. Pisarz poprzez wstępną pogadankę z dziećmi dowiedział się o wielu ciekawych rzeczach, które dzieci wykonują zanim pójdą do szkoły…

Odpowiedzi wywoływały śmiech wśród dzieci i zdziwienie wśród nauczycieli. Pisarz rozmawiał z uczniami o stereotypach płci, o zawodach z podziałem na męskie i kobiece. Rozmowa nawiązywała do nietypowej książki „Gdybym był dziewczynką/Gdybym była chłopcem”. Książka została napisana przez Annę Onichimowską i Grzegorza Kasdepke.

Pisarz zadawał wiele pytań dzieciom takie jak: Co by się stało gdyby chłopcy stali się dziewczynami, a dziewczyny chłopcami ? Czy zmieniłoby się coś w ich życiu gdyby doszło do takiej sytuacji? Większość z obecnych negatywnie zareagowało na taką propozycję i podkreśliło, że zmieniłoby się wiele począwszy od stroju i zainteresowań, a skończywszy na zmianie imienia. W trakcie spotkania dzieci z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały opowieści o jego książkach. Podkreślił, że wiele jego książek wykorzystywanych jest na lekcjach języka polskiego. Wspomniał o swojej pierwszej książce „Kacperiadzie” ,którą napisał dla swojego syna.

Dzieci mogły również wysłuchać fragmentu książki „Gdybym był dziewczynką/Gdybym była chłopcem”. Jak na porządne spotkanie autorskie przystoi pojawiły się też pytania od zgromadzonej publiczności. Czytelnicy zadawali różnorodne pytania związane z twórczością, jak również te związane z prywatnym życiem pisarza. Po udzieleniu wyczerpujących odpowiedzi na nurtujące dzieci pytania, autor podpisał bagatela 130 książek, które dzieci zakupiły przed spotkaniem. Dzięki spotkaniu z pisarzem, dziennikarzem i redaktorem „Świerszczyka” młode reporterki z gazetki szkolnej „Konar” mogły przeprowadzić prawie profesjonalny wywiad, który opublikowany będzie w gazetce szkolnej. Spotkanie autorskie zorganizowane zostało w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki realizowanego we współpracy z Instytutem Książki. Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego niezapomnianego spotkania serdecznie dziękuję. Szczególnie dyrekcji Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi za przygotowanie i udostępnienie sali, na której odbyło się spotkanie.

Joanna Patej
dyrektor w GBP w Wielkiej Wsi

×