Papier ręcznie czerpany – warsztaty

Uczestnicy projektu „Foto-szuflady czyli młodzi badacze na tropie historii lokalnej i rodzinnej” – uczniowie klas 3 i 2 ze Szkoły Podstawowej w Bęble wzięli udział w kolejnych niezwykłych i inspirujących warsztatach. Tym razem mieli przyjemność przenieść się w dawne czasy i  zgłębić tajniki związane z czerpaniem papieru i jego ozdabianiem.
Firma Kalander, która przeprowadziła warsztaty przygotowała dla uczestników trzy stanowiska. Na pierwszym z nich każdy uczeń miał okazję przybić lakową pieczęć ze swoim inicjałem, a następnie z wykorzystaniem gęsich piór i kałamarzy napisać swoje imię.
Na drugim stanowisku każdy własnoręcznie czerpał papier. Z wykorzystaniem starej metody, z użyciem drewnianej kadzi, ramki, sita, prasy i filcowych przekładek. Kartki papieru, dzięki dodatkom płatków kwiatu malwy nabrały niezwykłego wyglądu.
Na trzecim stanowisku farbowano kartki delikatną i kolorową technika japońską, z wykorzystaniem różnych barwników.
Zajęcia odbywały się w rotacyjnych grupach, tak, aby każdy mógł wykonać pracę na każdym stanowisku. Ponadto na każdym z nich osoba prowadząca opowiadała barwne anegdoty dotyczące historii papieru, czasów średniowiecza, pisania i druku.
Na zakończenie każdy uczestnik zabrał wykonane przez siebie, niecodzienne prace.
Zajęcia odbyły się w ramach realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wielkiej Wsi półrocznego projektu „Foto-szuflady czyli młodzi badacze na tropie historii lokalnej i rodzinnej” dofinasowanego przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek”.

×