Ogólnopolska Akcja Czytelnicza “Czytamy z sercem”
Grupa dzieci z transparentem wchodzi do biblioteki

29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania i Światowy Dzień Serca.

Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi zaprosiła do współorganizowania akcji czytelniczej uczniów i nauczycieli z Zespółu Szkolno-Przedszkolnego w Modlnicy oraz doktora Krzysztofa Kędziora z Centrum Medycznego Szyce i Grzegorza Szopę z Ochotniczej Straży Pożarnej Biały Kościół.

 

Uczniowie klasy 2 c przyszli dziś do biblioteki w „spacerze serc” wręczając napotkanym przechodniom ulotki informujące jak dbać o serce

Niosąc wspaniały transparent i skandując hasło „Książki czytamy i o serce dbamy” uczestnicy akcji odwiedzili zlokalizowaną nieopodal biblioteki Pszepiekarnię oraz Urząd Gminy Wielka Wieś, gdzie spotkali zastępcę wójta Karola Tucharza, który dołączył do radosnego czytelniczego i zdrowego spaceru.

 

W bibliotece dzieci spotkały się z lekarzem, który przeczytał fragment książki „Krew” Wojciecha Grajkowskiego, w której dziewięcioletni Kamil wyrusza na obóz wakacyjny, a towarzyszy mu oczywiście… jego serce.

Treść książki pozwoliła poznać odpowiedzi na wiele ważnych kwestii dotyczących funkcjonowania i zdrowia serca. Dzieci rozwiązywały także zadania, które z uwagą oceniał pan doktor Krzysztof Kędzior.

Mamy nadzieję, że plenerowa zabawa w „Tętnice-żyły” już na zawsze utrwaliła dzieciom, że krew z serca wypływa tętnicami, a dopływa do serca żyłami.

 

Druga część dotyczyła pierwszej pomocy przedmedycznej i poprowadził ją strażak – Grzegorz Szopa.

Każde uczestniczące dziecko miało okazję i możliwość samodzielnie, na fantomie, wykonać 30 ratujących życie uciśnięć. Wysłuchały również wielu ważnych informacji, które umiejętnie wykorzystane mogą przyczynić się do uratowania czyjegoś zdrowia, a nawet życia.

 

Dzieci przekazały strażakowi własnoręcznie wykonane laurki, które trafią do pierwszych osób, które 1 października br. przyjdą oddać krew w Akcji Honorowego Krwiodawstwa w godz. 8:00-13:00 w Szkole Podstawowej w Białym Kościele (ul. Krakowska 172).

 

Na zakończenie każde z dzieci zostało poczęstowane jabłkiem – bo jak powszechnie wiadomo wpływają one pozytywnie na cały układ krążenia.

Ponadto każdy czytelnik odwiedzający dziś bibliotekę otrzymał ulotkę informującą, jak dbać o serce i jabłko właśnie.

 

Celem dzisiejszej akcji „Czytamy z sercem” była promocja literatury i czytelnictwa, poszerzanie wiedzy uczestników na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijanie w uczestnikach akcji wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych, propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.

 

Serdecznie dziękujemy Wszystkim zaangażowanym!

Do zobaczenia za rok!

 

×