Młodzież w bibliotece! – projekt Sztuka dla ludu…

11 sierpnia 2014 r. w bibliotece w Wielkiej Wsi odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Sztuka dla ludu czyli folklor i graffiti z wyjątkowej perspektywy”. Tym razem młodzież gimnazjalna zapoznała się z historią i etapami rozwoju szeroko pojętego street artu, graffiti i murali.

Informacje zostały przekazane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii – prezentacje „Sztuka ulicy z pięciu kontynentów” przygotowano nie tylko w popularnym power poincie, ale także w dynamicznym programie prezi. Przedstawiono czołowych artystów związanych ze światem graffiti oraz ich słynne realizacje. Dodatkowo duża część zajęć została poświęcona muralom, zwłaszcza tym, które można zobaczyć w Krakowie. Została omówiona ich stylistyka, środki artystyczne, jakimi się posługują, możliwości interpretacyjne i przesłania poszczególnych dzieł. Ostatnim etapem projektu będzie malowanie przez młodzież murali pod czujnym okiem Artura Wabika – profesjonalisty związanego bezpośrednio i czynnie ze street artem.

Murale powstaną w oparciu o stworzone przez młodzież komiksy, nawiązujące do treści ludowych zawartych w dziełach Oskara Kolberga. Komiksy stworzone przez młodzież biorącą udział w projekcie można obejrzeć na stronie internetowej i profilu biblioteki na Facebook. Wszystkie powstałe prace zostały poddane głosowaniu przez Internet, aby w jak największym stopniu wykorzystać możliwości nowoczesnych technologii. W trakcie trwania projektu powstał również fotoblog prowadzony przez uczestników.

Zobacz prezentację dotyczącą historii graffiti w prezi (klik)
Zobacz prezentację przedstawiająca wybrane realizacje artystów (klik) 

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

×