Mikroświat zamknięty w słoiku

Projekt, który Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi realizuje wspólnie ze Szkołą Podstawową w Bęble im. św. Jana Pawła II w pełni rozkwita wraz ze zbliżającą się wiosną. Dziś w szkole gościliśmy firmę Naturalnie Naturalni, którzy na co dzień zajmują się promowaniem zdrowego stylu życia. Tym razem zrobili wyjątek i pokazali dzieciom jak założyć i jak dbać o ogród zamknięty w słoiku. Każde dziecko biorące udział w projekcie indywidulanie miało możliwość założyć własny mikroświat w słoiku, aby następnie zabrać słoik wraz z posadzonymi roślinkami do domu i obserwować jak rośliny zmieniają się.

Oczywiście obowiązkiem każdego ucznia jest prowadzenie stosownych zapisów w notatniku małego badacza. W trakcie realizacji zadania dzieci miały zapewnione słoiki, ziemię, piasek, węgiel drzewny, odpowiednie rośliny oraz elementy ozdobne, które w odpowiedniej kolejności musieli ułożyć w słoiku. Następnie tak ułożone warstwy i posadzone rośliny należało podlać niewielką ilością wodą i zamknąć słoik. Dzięki takim zajęciom dzieci będą miały możliwość obserwować zamknięty ekosystem, w którym posadzone przez nich roślinki będą musiały sobie radzić bez dostępu wody i powietrza z zewnątrz. Zaproszeni goście, którzy pomagali dzieciom założyć szklany ogród dokładnie omówili zasady, o których należy pamiętać w trakcie obserwacji i ewentualnej interwencji, gdyby zaistniała taka potrzeba. W trakcie zajęć nasi eksperci podkreślali, że taki ogród może wiele lat przetrwać i jedynie czego posadzone roślinki zamknięte w słoiku potrzebują to energii w postaci światła.

Dla przypomnienia podajemy zasady pielęgnacji ogrodu, gdyby dzieci zapomniały przekazać informacje rodzicom. Całość stawiamy blisko okna, ale niebezpośrednio na słońcu. Obserwujemy. Jeśli słońce jest za ostre, ugotujemy rośliny wewnątrz. Na ściankach powinna zbierać się wilgoć w postaci drobnych kropelek – takiej mgiełki. Jeśli jednak woda wyraźni ścieka po ściankach słoika, to jest jej za dużo – w takiej sytuacji słoik odkręcamy na 2 godziny. Jeśli mgiełka zupełnie się nie pojawia – dolewamy 2 ml wody.

Projekt, który jest dedykowany uczniom klas pierwszych i drugich szkoły podstawowej w Bęble ma na celu zdobycie wiedzy o przyrodzie i otaczającym świecie w niestandardowy sposób, tak aby zachęcić dzieci do samodzielnych badań, obserwacji i odkrywania radości i zachwytu płynących z przyrody. Projekt „Małe przygody dzieci w wielkim świecie natury” dofinansowany jest przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek”.

×