Kufer pełen dziedzictwa

Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi włączyła się w ogólnopolski projekt – przedsięwzięcie edukacyjne „Kufer pełen dziedzictwa” i pozyskała na potrzeby przeprowadzenia zajęć kufer wypełniony rozmaitymi przedmiotami. Przedmioty te są pamiątkami z przeszłości, przykładami lub symbolami odnoszącymi się do dziedzictwa kulturowego, elementami obrazującymi jego różnorodność oraz wielowymiarowość.
Kufer pełen dziedzictwa wędruje po instytucjach kulturalnych i edukacyjnych, i jest bazą do przeprowadzenia zajęć na temat dziedzictwa.
Zajęcia dla II klasy Szkoły Podstawowej w Białym Kościele zgodziła się poprowadzić pani Bogumiła Pietrzyk – prezeska Teatru Regionalnego, której serdecznie dziękujemy za ogromne zaangażowanie i przekazanie unikalnej wiedzy na temat dziedzictwa regionu.
Pani Bogumiła Pietrzyk pomagała uczniom znaleźć odpowiedzi na pytania czym jest dziedzictwo materialne, a czym niematerialne, co je wyróżnia i w jaki sposób je rozpoznawać, jakie korzyści płyną z dziedzictwa kulturalnego, jakie ma znaczenie i czy jest potrzebne. Oprócz zawartości kufra pokazywała wiele przedmiotów, zgromadzonych w świetlicy w Modlnicy, które doskonale ilustrowały omawiane zagadnienie.
Uczniowie wysłuchali opowieści i zobaczyli kościany grzebień i kapelusz pani ze dworu z 1920 roku, żelazko z duszą z XIX wieku, grzechotkę do wybijania rytmu, piłeczkę do gry w Zośkę z terenu Rosji, cukierniczkę z 1918 roku, przetak do przesiewania mąki…
Ponadto dzieci zostały poproszone o przyniesienie ze sobą przedmiotów, które one uważają za dziedzictwo kulturowe. Na zajęciach pojawiły się chusty i korale krakowskie, zegary, dawne pieniądze, fajki, zdjęcia, książki, elementy garderoby, a nawet strug do drewna – starodawny hebel.
Pani Bogumiła Pietrzyk pomogła uczniom opisywać i interpretować zgromadzony materiał badawczy.  Dostrzec relacje pomiędzy subiektywnym wyborem przedmiotów stanowiących dziedzictwo, a kolekcjami muzealnymi. Zajęcia były dla uczestników niezwykle inspirujące.
Teraz „Kufer pełen dziedzictwa” przekazujemy dalej, wzbogaciwszy go o dodane przez nas interesujące i cenne przedmioty.

×