Jak działa serwis Wolne Lektury?

Jak działa serwis Wolne Lektury?

Czy znajdę tam każdą lekturę, której potrzebuję?

Wpisuję i nie ma? Czy wyszukiwarka jest popsuta?

Na te pytania, które licznie pojawiają się w związku z brakiem możliwości wypożyczania papierowych książek odpowiedź jest następująca:

Serwis, który nosi nazwę Wolne Lektury to darmowe książki on-line. Nie ma tam niestety wszystkich lektur, które są wymagane przez nauczycieli.

Nie ma ich i być nie może ponieważ większość obowiązujących lektur szkolnych (jak znacząca większość książek w ogóle) jest objęta majątkowym prawem autorskim.

W Wolnych Lekturach znajdują się utwory nie objęte prawem autorskim i znajdujące się w domenie publicznej, co oznacza że można je swobodnie (za darmo) publikować i rozpowszechniać.

Ponadto w Wolnych Lekturach są nagrania audiobooków podlegające ochronie praw pokrewnych do artystycznych wykonań i fonogramów oraz dodatkowe materiały w tekście – przypisy i motywy literackie, udostępnione na licencji CC Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0.
Wolne Lektury publikują również kilka utworów, które autorzy lub spadkobiercy praw udostępnili na wolnej licencji CC Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0.

Jeżeli wpisujemy tytuł w Wolnych Lekturach i wyszukiwarka go nie znajduje oznacza to, że książka jest objęta prawami autorskimi i nie ma jej do pobrania za darmo.

Nie mniej jednak na https://wolnelektury.pl/…  znajduje się wiele ciekawych książek.

×