MDKK i podróż z Berlina do Siedmiogrodu

W pierwszy dzień wakacji (29 czerwca 2015 r.) młodzież z Dyskusyjnego Klubu Książki spotkała się w bibliotece, aby porozmawiać o książce „Czik” – powieści drogi autorstwa Wolfganga Herrndorfa.
 
Jest to opowieść o rodzącej się przyjaźni, dojrzewaniu, miłości, pokonywaniu własnych ograniczeń, leków i barier. Powieść drogi to typ literatury, który pozwala odczuć smak przygody na własnej skórze, wiatr we włosach, ekscytację przed spotkaniem z nieznanym.
 
Przygody radosnej, ale też złowrogiej i pełnej konsekwencji. Gimnazjaliści ocenili książkę na 7,75 pkt. (w skali od 1 do 10). Zwrócili uwagę na istotne kwestie, poruszone w książce jakby mimochodem. Pojawił się problem wykluczenia z powodu inności, nieuchronność upływu czasu oraz przemijania i śmierci, a także istotność moralnego obowiązku ponoszenia odpowiedzialności za własne czyny. Z treści książki wyniknęło rownież kilka prostych prawd, jedna z nich mówi, że przypadkowo poznani ludzie nie zawsze są źli i nieskłonni do bezinteresownej pomocy…

Następne, również wakacyjne, spotkanie odbędzie się 10 sierpnia (poniedziałek) o godz. 17:01 w bibliotece w Wielkiej Wsi. Tematem do dyskusji będzie powieść fantasy „Dom tajemnic” Nad’a Vizzini i Chris’a Columbus’a (tak, tak to reżyser i scenarzysta m.in. filmów o Harrym Potterze!). Serdecznie zapraszam!

×