Gdyby świat był podzielony na legalnych i nadmiary… MDKK

Na piątkowym spotkaniu MDKK, które odbyło się 2 grudnia 2011 roku, rozmawialiśmy o książce Gemmy Malley „Deklaracja”. Opinie były rozmaite.
 
Pojawiły się głosy, że Anna – główna bohaterka była irytująca. Przede wszystkim przez to, że ślepo wierzyła w idee wpojone jej w ośrodku dla nadmiarów. Do pewnego momentu była ona przykładem człowieka poddanego całkowitej indoktrynacji, nie mającego własnego zdania i nie wyrażającego cienia sprzeciwu czy buntu. Rzeczywiście poglądy przedstawiane przez nią na kartach książki mogły drażnić nas – osoby znające inną rzeczywistość. U część młodzieży książka wywołała wzruszenie, dla niektórych za mało było akcji. Ostatecznie średnia ocen, w skali od 1 do 10, wyniosła prawie 7 (dokładnie: 6,9).

Podczas spotkania pojawiły się pytania dotyczące własnego zachowania w sytuacjach ekstremalnych i wymagających bohaterstwa. Ponadto z uwagi na to, że omawianą książkę zalicza się do literatury antyutopijnej młodzież zapoznała się z innymi książkami tego nurtu m.in. „Nowym wspaniałym światem” Aldousa Huxleya, „Rok 1984” Georgea Orwella czy „Dom w ciemności” Vesaas’ a Tarjei.
 
Na kolejnym spotkaniu rozmowa toczyć się będzie wokół książki Markusa Zusaka „Złodziejka książek”.
Zapraszamy już 6 stycznia 2012 roku o godzinie 17.01.

×