Dziesięć stron świata w MDKK

Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki spotkał się w piątek 22 czerwca 2012 roku, aby omówić wiele ważnych i poważnych kwestii. Punktem wyjścia do dyskusji była książka Anny Onichimowskiej „Dziesięć stron świata”. W dziesięciu opowiadaniach opisuje ona dziesięcioro obcych sobie piętnastolatków, zamieszkujących dziesięć rożnych kulturowo państw. To właśnie różnice kulturowe zdają się być kluczem do zrozumienia ich postaw oraz wartości, jakimi się kierują.
 
Klubowiczom trudno było jednoznacznie ocenić decyzje niektórych bohaterów książki. Z jednej strony dlatego, że tak naprawdę w życiu nic nie jest po prostu czarne albo białe. Z drugiej strony niełatwo jest wyobrazić sobie, że jest się dzieckiem zmuszanym do niewolniczej pracy w indyjskiej tkalni dywanów czy wybitną matematyczką z Afryki, gdzie małżeństwa są nadal aranżowane bez względu na ogromną różnicę wieku. Średnia ocena książki w skali od 1 do 10 wyniosła w zaokrągleniu 7 (6.8). Część czytelników chciałaby, żeby niektóre z tych krótkich opowiadań przerodziły się w powieść. Dzięki temu mogliby się dowiedzieć o dalszych losach np. wiecznie strofowanego przez matkę Ethana .

Klubowicze stwierdzili, że przerwa wakacyjna nie oznacza przerwy w spotkaniach MDKK, zatem 23 lipca wypoczęci i opaleni będziemy rozmawiać o książce „Numery” Rachel Ward. Serdecznie zapraszamy, o 17.01 🙂 do biblioteki głównej.

×