Dawne smaki i obyczaje
Zasoby polskie

Trwają prace nad książką pt. “Dawne smaki i obyczaje”, która będzie spisem wspomnień mieszkańców gminy Wielka Wieś, o tym co się jadało i jakie były obyczaje w czasach, gdy nie zamawiało się pizzy przez telefon. W miesiącach letnich zbieramy materiały i rozmawiamy z mieszkańcami gminy.

Książkę wydaje Stowarzyszenie na Rzecz Mieszkańców gminy Wielka Wieś, a zbiera materiały i redaguje ją Agnieszka Kozłowska redaktor w Nowym Przeglądzie Lokalnym. Książka ukaże się w listopadzie bieżącego roku. Liczymy bardzo na życzliwość mieszkańców naszej gminy, bez których to przedsięwzięcie nie może być sukcesem.

Piękne, wartościowe miejsca to nie tylko krajobrazy i cuda natury, ale także mieszkający w nich ludzie, których historia jest historią danego regionu. Oni przekazują idee i kultywują tradycje. Dlatego tak ważne jest, aby dowiedzieć się o nich jak najwięcej.

Nasz kraj możemy podzielić nie tylko na strefy gospodarcze, czy administracyjne, ale także na regiony, gdzie gotowana jest określona potrawa. Ma to swój wyraz nie tylko w nazwach potraw, (słynne już ziemniaki kontra kartofle, jagody i borówki, faworki i chrust), ale także w treści i formie obchodzonych świąt. To co jemy przy różnych okazjach jest ważnym elementem tradycji i historii miejsca, w którym żyjemy. Dlatego postanowiliśmy zebrać materiały i wydać książkę, w której znajdą się wspomnienia mieszkańców gminy o obyczajach i przepisach na kultowe dania naszego regionu. Informacje pozyskane na spotkaniach z osobami mieszkającymi na naszym terenie zostaną opisane i połączone z historią ludzi tutaj mieszkających. Gminna Biblioteka w Wielkiej Wsi pomaga przy zbieraniu materialów do książki.

Kontakt do Agnieszki Kozłowskiej:
12 423 57 91
662 124 975
agnieszka.kozlowska@paka.pl

×