Ale Meksyk!
Dzieci w sombrerach w bibliotece

Dzisiaj (13.12.2023) uczniowie klasy II SP Miłośników Ziemi Będkowickiej “Sokolica” w Będkowicach wraz z podróżnikiem z Poznajemy Świat zawitali w niezwykłym, barwnym Meksyku.

 

Uczestnicy wysłuchali wielu ciekawostek dotyczących tego niezwykłego kraju, w którym występują dymiące góry o pięknych imionach, a w dżungli można spotkać piramidy i jaguary…

Dzieci miały też okazję założyć tradycyjne meksykańskie poncza w pasy i oczywiście sombrera.

 

Dowiedzieli się wiele o kulturze i tradycji meksykańskiej m.in. usłyszeli na żywo suchy deszcz, zobaczyli niebieską kukurydzę i ziarna kakaowca oraz poznali zwyczaje związane ze świętem zmarłych.

Duże zainteresowanie wywołał tradycyjny drewniany bączek nakręcany za pomocą sznurka, którego meksykańskie dzieci używają rozgrywając zawody komu uda się na dłużej wprawić go w ruch.

 

Całej wyprawie patronował oczywiście Paweł Edmund Strzelecki, którego rok aktualnie obchodzimy, i który w Meksyku badał właśnie owe przedziwne dymiące góry czyli wulkany.

Pamiętacie historię związaną z godłem Meksyku i jakie zwierzęta na nim występują?

 

Spotkanie odbyło się w ramach zadania “Globtroter na walizkach z książkami i muzyką” w programie Partnerstwo dla książki.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Logotyp MKiDN

×