15- stki z biblioteką – weterynarz

Dziś po raz trzeci odbyły się zajęcia w ramach cyklu “15-ki z biblioteką” w oparciu o bardzo popularną serię książek “Mądra Mysz”. Patronat nad tymi zajęciami objęło wydawnictwo Media Rodzina z Poznania, które przekazało pakiet książek na podstawie których biblioteka realizuje zajęcia. Wszystkie klasy, które uczestniczą w zajęciach otrzymują książki przeznaczone do biblioteki szkolnej związane z omawianym zagadnieniem.

Kolejne ciekawe zajęcia przeprowadził p. Andrzej Krzakowski, który na co dzień pracuje jako weterynarz w Ogrodzie Zoologicznym w Krakowie. W trakcie zajęć weterynarz przeczytał pierwszoklasistom ze Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi książkę “Mam przyjaciółkę weterynarza”. W trakcie lektury omawiał ilustracje, które znajdowały się w książce. Podkreślił, że wydanie, choć przeznaczone dla dzieci jest doskonałym przykładem, odzwierciedlającym warunki, w jakich pracują lekarze weterynarii. Omawiał takie przedmioty jak otoskop i fonoskop oraz inne, które niezbędne są do wykonywania pracy.

Obecny na zajęciach lekarz weterynarii uświadomił uczniom, że tak naprawdę pracując w krakowskim zoo ma się do czynienia nie tylko ze zwierzętami domowymi, ale przede wszystkim z różnymi gatunkami zwierząt również z tymi egzotycznymi, często bardzo niebezpiecznymi. Wymaga to specyficznego podejścia i ogromnej wiedzy. Swoich pacjentów podzielił na spokojnych oraz trudnych. U tych spokojnych można bezproblemowo przeprowadzić diagnozę bez dodatkowego zabezpieczenia. Natomiast leczenie niebezpiecznych zwierząt wymaga zastosowania klatek umożliwiających podanie lekarstw czy podjęcie innych niezbędnych zabiegów. Pokazywał też fotografie z operacji tygrysa.

Uczniowie zadawali wiele pytań chcąc dowiedzieć się rozmaitych rzeczy na temat opieki nad zwierzętami w krakowskim zoo. Jedno z pytań, które padło na zajęciach, dotyczyło długowieczności zwierząt żyjących w zoo. Jest to uwarunkowane tym, że zwierzęta nie mają wrogów, które mogłyby spotkać żyjąc na wolności. Podkreślił, że obecnie na całym świecie panuje tendencja, aby do ogrodów zoologicznych nie odłapywać zwierząt żyjących na wolności tylko rozmnażać osobniki żyjące w zoo.

Dyrekcji Ogrodu Zoologicznego w Krakowie składam podziękowania za umożliwienie spotkania z weterynarzem z krakowskiego zoo w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wielkiej Wsi. Kolejne zajęcia z tego cyklu uświadomiły nam, że działania realizowane przez bibliotekę są ważne, bowiem uczniowie mają możliwość nie tylko poznawać wartościową literaturę objaśniającą świat, ale także mają możliwość poznania wielu wyjątkowych osób i ich niecodziennych zawodów. Za to pełne pasji spotkanie dziękuję również p. Andrzejowi Krzakowskiemu, który być może wpłynie na zainteresowania uczestników spotkania.

dyrektor GBP
Joanna Patej

Patronat nad zajęciami “15-ski z biblioteką” objęło wydawnictwo Media Rodzina

×