Zielony Dom czyli architektura na ludowo – wrześniowe zajęcia w szkołach gminy Wielka Wieś

Dzieci ze szkół podstawowych w Wielkiej Wsi i w Białym Kościele, w ramach zajęć świetlicowych, poznawały dawną wieś: jej architekturę, zdobnictwo i sposób życia mieszkańców. Była to kontynuacja wakacyjnego programu Zielonego Domu, w którym uczestniczyło wiele dzieci z całej gminy.

Podobnie jak to było latem, zajęcia dotyczyły zarówno dawnej architektury jak i tradycyjnego wzornictwa. Dzieci poznały budynki będące obiektami muzealnymi w skansenach oraz te, które zachowały się w ich najbliższym sąsiedztwie. Oprócz rysowania i zdobienia przedmiotów uczniowie szukali śladów dawnej wsi w terenie. Na przykład podczas wycieczki do starego, pochodzącego z 1910 roku, budynku w centrum Wielkiej Wsi przy ul. Centralnej. Tam na własne oczy mogli zobaczyć cechy charakterystyczne „naszego”domu, o których wcześniej opowiadała prowadząca zajęcia architekt Małgorzata Gniadek-Drozd: drewnianą konstrukcję ścian, więźbę dachu z krokwiami i łatami, pokrycie z dachówki czerwonej ceramicznej a także sposób budowy małych pomieszczeń gospodarczych, które były przybudówkami domu mieszkalnego.

Był to też dobry moment aby uczniowie dowiedzieli się, czym jest gminna ewidencja zabytków i jak się ją prowadzi.

Żadne z tych dzieci nie mieszka w drewnianym domu więc taki stary budynek jest dla nich trochę jak z innego świata. Jednak okazuje się, że niektórzy  chcieliby mieć dom drewniany, kryty strzechą, z ogrodem, może nawet ze zwierzętami gospodarskimi . Potrafią docenić urodę tego budownictwa.

Zajęcia odbywały się w ramach projektu „Zielony Dom czyli architektura na ludowo” realizowanego przez Fundację WyspArt a współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.
Parterami są:
Gmina Wielka Wieś
Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego
Gminny Ośrodek Kultury i Sportu
Gminna Biblioteka Publiczna
Wiadomości WW

×