WAKACYJNA PROPOZYCJA dla dzieci z gminy Wielka Wieś!!

Fundacja WyspArt zaprasza na cykl przedpołudniowych zajęć terenowych
i plastycznych inspirowanych architekturą i sztuką ludową.

Można ciekawie spędzić DRUGĄ POŁOWĘ SIERPNIA stając się odkrywcą najbliższej, na pozór znanej, okolicy. Wsi, jaką ona była sto lat temu, już nie ma. Co przetrwało w jej krajobrazie z czasów, gdy ludziom bardziej potrzebny był młyn niż sklep? Dzieci dostaną niecodzienną szansę zajrzenia pod strzechę, do stodoły i do gołębnika. Będą też mogły wykonać własnoręcznie przedmioty inspirowane sztuką Zalipianek. A przede wszystkim zrozumieć jak architektura i wzornictwo (dawne, współczesne) wpływają na nasze życie.

Zajęcia są bezpłatne, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o zapoznanie się ze szczegółowym programem zajęć –
dostępny także stronie Fundacji WyspArt oraz na stronie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi.

Zapisy przyjmuje Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi do 15 sierpnia 2019r.

***
Zajęcia odbywają się w ramach projektu „Zielony Dom na ludowo” współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019

Parterami są:
Gmina Wielka Wieś
Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi
Gminny Ośrodek Kultury i Sportu
Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi
Wiadomości WW

PROGRAM

„Zielony Dom czyli architektura na ludowo”

Zajęcia zaczynają się zawsze w Szkole Podstawowej w Wielkiej Wsi.
Każdy dzień to dwa różne moduły po 2 godziny każdy:
 9.00-11.00 zajęcia na temat architektury ludowej
 11.00-13.00 zajęcia plastyczne związane z Zalipiem

19.08 – PONIEDZIAŁEK 9.00-13.00
Architektura ludowa co to takiego? Budownictwo wiejskie, charakterystyczne formy chat, stroje i obrzędy. Zobaczymy i namalujemy dawną wieś. Poznamy kunszt Zalipianek, zaprojektujemy swoje motywy roślinne. Porozmawiamy o doborze kolorów i kompozycji.

20.08 – WTOREK 9.00-13.00
Jakie zabytki architektury drewnianej zachowały się we wsiach gminy Wielka Wieś? Zobaczymy zdjęcia z archiwum gminnego oraz pójdziemy na spacer do najbliższych zabytków. Spotkamy się z mieszkańcami starych chat, naszkicujemy zabytkowe domy. Stworzymy projekt motywów roślinnych inspirowany sztuką Zalipia.

21.08 – ŚRODA 9.00-13.00
Zrobimy zdjęcia zabytkowych chat oraz kapliczek i porozmawiamy o nich. Wykonamy modele chat z kartonu, drewna, gliny. Uszyjemy wakacyjne torby z motywami inspirowanymi stylem Zalipianek.

22.08 – CZWARTEK 9.00-13.00
Poznamy materiały używane do budowy domów i budynków gospodarczych na wsi. Za pomocą specjalnych pisaków do tkanin ozdobimy uszyte przez nas torby – Zalipie nas inspiruje!

23.08 – PIĄTEK 9.00-13.00
Czy w dawnej wsi były sklepy? Poznamy budownictwo użyteczności publicznej: remizę strażacką, kościół, wiatrak, tartak, kuźnię, szkołę czy karczmę. Wykonamy modele tych budynków. Czy kwiat ze wsi Zalipie może stać się breloczkiem do kluczy? Wykonamy takie breloczki z kolorowego filcu.

26.08 – PONIEDZIAŁEK 9.00-13.00
Poznamy małą architekturę w zabudowaniach wiejskich: studnie, gołębniki, ule. Zobaczymy jak działa woda we wsi: młyn, staw, strumyk, studnie. Wykonamy modele poszczególnych obiektów. Dowiemy się, jak kiedyś przygotowywano barwne, wzorzyste tkaniny. Za pomocą farb, pieczątek i bawełnianej tkaniny wykonamy obrus.

27.08 – WTOREK 9.00-13.00
Do budynków, które zbudowaliśmy na poprzednich zajęciach dodamy zieleń: drzewa, warzywniaki, ogród. Zaczniemy budować makietę wsi. Skomponujemy też miękki bukiet z kolorowych tkanin i drucików.

28.08 – ŚRODA 9.00-13.00
Wykonamy makietę zabudowań wsi z użyciem wcześniej wykonanych modeli. Czy krowa zamiast łat może mieć kwiatki ? Wykonamy zwierzęta z papierowej masy zdobione kwiatami z Zalipia.

29.08- CZWARTEK 9.00-13.00
Jak wygląda adaptacja starego domu na budynek współczesny? Zaprojektujemy współczesny dom w oparciu o wiedzę o architekturze ludowej. Stworzymy projekt malarstwa ściennego dla domku w Prądniku Korzkiewskim. Przygotujemy szablony z motywami roślinnymi.

30.08 – PIĄTEK 9.00 – 12.00

Dokończymy projektowanie nowych domów w oparciu o architekturę ludową. Stworzymy barwne kolaże na temat malowanej wsi Zalipie.

ZAJĘCIA SĄ NIEODPŁATNE. MATERIAŁY I NARZĘDZIA ZAPEWNIA FUNDACJA WYSPART.

Koordynatorka i autorka projektu: Magdalena Zarychta
Zajęcia prowadzą:
architekt Małgorzata Gniadek-Drozd oraz artysta plastyk Agata Widomska.

×